Product image for Hoffman ASE10X10X4 10" x 10" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Email
Hoffman ASE10X10X4 10" x 10" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # ASE10X10X4 | Cooper Electric Part # 99468
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
32 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Technical Information
Applications
Use in Commercial and General Industrial Applications that Require a Junction or Pull Box
Body Thickness
1.52 mm
Color Coding
ANSI 61
Cover Type
Screw
Gauge
16, 14 or 12
IP Rating
30
Material
Steel
Size
10.00x10.00x4.00 in
Style
Painted
Type
Four Lock, Single Door
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
6.4 lb
Dimensions
Depth
102 mm
Height
254 mm
Length
10 Inch
Width
254 mm