Product image for Hoffman ASE24X24X6NK 24" x 24" x 6" Screw-Cover Pull Box, Type 1, without Knockouts, Steel
Email
Hoffman ASE24X24X6NK 24" x 24" x 6" Screw-Cover Pull Box, Type 1, without Knockouts, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # ASE24X24X6NK | Cooper Electric Part # 97987
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
39 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Technical Information
Applications
Power Distribution
Body Thickness
1.9 mm
Color Coding
ANSI 61
IP Rating
30
Material
Steel
Number of Screws
4
Size
24.00x24.00x6.00 in
Standard
Style
Painted
Type
Pull and Junction Boxes
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
35 lb
Dimensions
Depth
6 Inch
Height
24 Inch
Length
24 Inch
Width
24 in