Product image for Hoffman ASE10X8X4 10" x 8" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Email
Hoffman ASE10X8X4 10" x 8" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # ASE10X8X4 | Cooper Electric Part # 94925
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
18 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Screw-Cover, Type 1, 10.00x8.00x4.00, Gray, Steel, with Knockouts
Technical Information
Applications
For Commercial, General Industrial
Body Thickness
1.52 mm
Cable Entry
Knockout
Color Coding
ANSI 61
Cover Type
Screw
IP Rating
30
Material
Steel
Mounting Type
Wall
Size
10.00x8.00x4.00 in
Style
Painted
Type
Gangable, Single Door, Four Lock
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
5.3 lb
Dimensions
Depth
4 Inch
Height
10 Inch
Length
10.1 Inch
Width
8 in