Product image for BRK HD6135FB 120 VAC Heat Alarm
Email
BRK HD6135FB 120 VAC Heat Alarm
Manufacturer: BRK Electronics | Catalog # HD6135FB | Cooper Electric Part # 93484
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
61 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
BAA | Buy American Compliant BAA | Buy American Compliant Product Spec Sheet
Technical Information
Applications
Enclosure Material
Plastic
Enclosure Rating
10 Percent To 90 Percent Relative Humidity (RH)
Mounting Type
Electrical Junction Box,Wall Or Ceiling
Operating Voltage
120V AC 60Hz w/ 9V battery backup
Output Current
0.05 Amps
Sensor Type
Thermistor
Standard
UL539
Type
135 Degree Rate of Rise Heat Alarm
Manufacturer Information
Brand
BRK
Sub Brand
First Alert
General Product Info
12-Digit UPC
Color
White
Environmental Conditions
10 to 90 PCT
GTiN
Product UPC
Dimensions
Warranty Length
10 yr
Certifications and Compliance
BAA | Buy American Compliant
Y
Features
  • 135F Fixed temperature and Rate-of-Rise
  • Thermistor heat sensor
  • 9V Battery Backup