Product image for LEV O3C10-MDW WH MLTTECH CEIL VAC S
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Email
LEV O3C10-MDW WH MLTTECH CEIL VAC S
Manufacturer: Leviton Mfg Co | Catalog # O3C10-MDW | Cooper Electric Part # 929132
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Applications
For Commercial Indoor, Education, Healthcare, Hospitality, Manufacturing, Retail, Warehouse
Coverage
1000 sq-ft
Frequency
50 Hz
Grade
Commercial
Mounting Type
Ceiling
Operating Temperature
40 degrees C
Sensing Range
1000 sq-ft
Sensor Type
Ceiling Mount
Size
60.71 mm
Standard
Type
0-10 V,Multi-location/3-way/single-pole,Occupancy/Vacancy Sensor Dimmer
Manufacturer Information
Brand
Leviton
Sub Brand
C/I OCCUPANCY SENSORS
General Product Info
12-Digit UPC
Color
White
GTiN
Product UPC
Dimensions
Warranty Length
5 yr
Certifications and Compliance
Country of Origin
China
Features
  • Auto-Adapting: Time delay and sensitivity are continually adjusted to occupancy pattern of use
  • Configurable for Manual ON/Auto OFF
  • Vacancy Sensing Time Outs:
  • Output short circuit protection
  • Adjustable Time Delay: 30s, 5min, 10min, 20min, 30min
  • Test Mode for simplified commissioning
  • Robust and reliable mechanically held 10A latching relay provides dependability and robust performance for all load types and provides energy savings over electronically held relays