Product image for Pass & Seymour PTRA6-STRB25 PlugTail™ Connector, Right Angle 25" Stranded
Email
Pass & Seymour PTRA6-STRB25 PlugTail™ Connector, Right Angle 25" Stranded
Manufacturer: Pass & Seymour / Legrand | Catalog # PTRA6STRB25 | Cooper Electric Part # 849641
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
PlugTail® Connectors Right Angle Stranded 25""""For detailed PlugTail® information, visit our PlugTail® Headquarters.
Technical Information
Applications
Commercial
Conductor Size
12 AWG
Dielectric Strength
2000 V
Indoor Outdoor
Indoor
Material
Polycarbonate
Number of Poles
2 Pole
Number of Wires
3 Wire
Size
7.5 In
Temperature Rating
-40 degrees C
Type
Accessory
Wire Size
12 AWG
Manufacturer Information
Brand
Legrand
Sub Brand
Pass & Seymour
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
GTiN
Product Series
PlugTail
Product UPC
UNSPSC
Dimensions
Length
25 Inch
Warranty Length
1 yr
Certifications and Compliance
Certifications
CULUS
Country of Origin
Mexico
Features
  • Large brass contacts snugly terminate on device blade terminals.
  • Pre-stripped connector leads fasten to conductors, easier than standard pigtails.
  • Available in any wire length up to 25 inches, use Configurable Solutions to order.
  • For covering patents, see www.legrand.us/patents.
  • PlugTail™ Connector: #12 AWG, THHN, copper conductor, 6\"\" leads, stripped, stranded, for use with PlugTail Receptacles only