Product image for Burndy 50X175HEBBOX Silicon Bronze Bolt, 175 in L, Hexagonal bolts
Email
Burndy 50X175HEBBOX Silicon Bronze Bolt, 175 in L, Hexagonal bolts
Manufacturer: Burndy | Catalog # 50X175HEBBOX | Cooper Electric Part # 814606
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
BAA | Buy American Compliant BAA | Buy American Compliant Product Spec Sheet
Silicon Bronze Bolt, 1.75 in L, Hexagonal bolts.
Technical Information
Applications
Grounding;Distribution;Substation;Transmission
Connection Type
Bolt
Head Type
Hexagonal
Material
Bronze
Type
Hexagonal Bolt
Manufacturer Information
Brand
Hubbell Incorporated
Sub Brand
Burndy
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Dimensions
Diameter
1/2 Inch
Height
0.364 Inch
Length
1-3/4 Inch
Overall Length
1.75 in
Width
0.5 in