Product image for Hoffman ASE12X12X4 12" x 12" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Email
Hoffman ASE12X12X4 12" x 12" x 4" Screw-Cover Pull Box, Type 1, w/ Knockouts, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # ASE12X12X4 | Cooper Electric Part # 80645
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
34 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Technical Information
Applications
Use in Commercial and General Industrial Applications that Require a Junction or Pull Box
Body Thickness
1.52 mm
Color Coding
ANSI 61
Cover Type
Screw
Gauge
16, 14 or 12
IP Rating
30
Material
Steel
Number of Screws
4
Size
12.00x12.00x4.00 in
Standard
Style
Painted
Type
Four Lock, Single Door
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
8.4 lb
Dimensions
Depth
102 mm
Height
305 mm
Length
12 Inch
Width
305 mm