Email
Hoffman L90HB12G 90-Degree Horizontal E-Bend Section (cULus Classified), fits 12.00, Gray, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # L90HB12G | Cooper Electric Part # 802387
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
The 90-Degree Horizontal E-Bend Section provides a 90-degree horizontal change in cable runway direction. It is made of 1-1/2 in. x 3/8 in. (38 mm x 8 mm) tubular steel. The E-Bend connects to straight sections with butt-splice kits. It is designed for category 5e, 6, 6A and fiber optic cable.
Technical Information
Applications
Networking, Storage and Data Center
Color Coding
ANSI 61
Material
Steel
Type
Non-Reversing
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
7.7 lb
Dimensions
Height
1.9 Inch
Length
38-1/2 Inch
Thickness
1.52 mm
Width
12 in
Features
  • It is made of 1-1/2 in. x 3/8 in. (38 mm x 8 mm) tubular steel
  • The E-Bend connects to straight sections with butt-splice kits
  • It is designed for category 5e, 6, 6A and fiber optic cable