Product image for Pass & Seymour PTS6-STR3277BP 15/20 Amp 277 VAC 1-Pole 3-Wire Stranded Green/Brown/Brown Polycarbonate AC Switch Connector
Email
Pass & Seymour PTS6-STR3277BP 15/20 Amp 277 VAC 1-Pole 3-Wire Stranded Green/Brown/Brown Polycarbonate AC Switch Connector
Manufacturer: Pass & Seymour / Legrand | Catalog # PTS6-STR3277BP | Cooper Electric Part # 790065
PlugTail information, visit our PlugTail Headquarters.
Technical Information
Applications
Commercial,Industrial
Indoor Outdoor
Indoor
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Snap-in
Number of Gangs
1
Number of Poles
1 Pole
Number of Wires
3 Wire
Style
Decorator
Type
Plug Tail Connector
Voltage
277.0 V