Product image for FED-SIG AV1-LED-120R LIGHT SOUNDER
Email
FED-SIG AV1-LED-120R LIGHT SOUNDER
Manufacturer: Federal Signal Corp | Catalog # AV1-LED-120R | Cooper Electric Part # 771980
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
15 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
LED Flashing Combination Audible/Visual Signal, 120VAC, Red - Available in 24VDC and 120VAC. 50,000 hour LED light source. Surface mount, integrated 1/2-inch NPT pipe mount and 4-inch electrical box mount. Five lamp/lens colors: Amber, Blue, Clear, Green and Red. Twist-off lens for easy access. Internal buzzer produces 85 dBA at 10 feet (95 dBA at 1m). PLC compatible. Type 3R enclosure. UL and cUL Listed.
Technical Information
Amperage
30m Amp
Applications
Indoor/Outdoor
Lamp Life
50000 hr
Lamp Type
LED
Light Source
LED
Loudness
85 (At 10 Feet) DB
Material
Polycarbonate
Size
6.48 H x 5.76 W x 5.76 D IN
Style
Flashing/Buzzer
Temperature Rating
-31 to 150 degrees F
Type
Audible/Visual Signal
Voltage
120 VAC
Manufacturer Information
Brand
Federal Signal
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black/Red
Environmental Conditions
-31 to 150 F