Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Image thumbnail 6
Email
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # EGSU100ACA | Cooper Electric Part # 691383
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Green Automatic Transfer Switch, Load management, CHSPT2ULTRA surge protection, 100A, 120/240V, Two-pole, NEMA 3R enclosure, 50/60 Hz, Mechanically held switch
Technical Information
Amperage
100 Amp
Applications
Power Distribution
Enclosure
NEMA 3R
Frequency
50-60 Hz
NEMA Size
3R
Number of Poles
2 Pole
Standard
UL 1008
Switch Type
Mechanically Held Switch
Type
Green Automatic Transfer Switch
Voltage
120/240 Volt
Manufacturer Information
Brand
Eaton
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Weight
25 lb
Dimensions
Height
16.87 Inch
Length
5.32 Inch
Width
14.46 in