Product image for ETN EGSU200NSEACA Universal Automat
Email
ETN EGSU200NSEACA Universal Automat
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # EGSU200NSEACA | Cooper Electric Part # 687438
Eaton Universal Automatic Transfer Switch, Load management, service entrance rated, CHSPT2ULTRA surge protection, 200A, 120/240V, Two-pole, NEMA 3R enclosure, 50/60 Hz, Mechanically held switch
Technical Information
Amperage
200 Amp
Applications
Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs
Number of Poles
2 Pole
Standard
UL 1008
Type
Green Automatic Transfer Switch
Eaton
Sub Brand
None
Weight
45 lb
Dimensions
Height
29.33 Inch
Length
5.32 Inch
Width
14.46 in