Product image for Eaton Electrical EGSU200ACA 14.46 x 5.25 x 25.08 Inch 120/240 Volt 200 Amp 4 AWG to 300 MCM NEMA 3R Automatic Transfer Switch
Email
Eaton Electrical EGSU200ACA 14.46 x 5.25 x 25.08 Inch 120/240 Volt 200 Amp 4 AWG to 300 MCM NEMA 3R Automatic Transfer Switch
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # EGSU200ACA | Cooper Electric Part # 658672
Green Automatic Transfer Switch, Load management, CHSPT2ULTRA surge protection, 200A, 120/240V, Two-pole, NEMA 3R enclosure, 50/60 Hz, Mechanically held switch
Technical Information
Amperage
200 Amp
Applications
Power Distribution
Number of Poles
2 Pole
Type
Green Automatic Transfer Switch
Weight
35 lb
Dimensions
Height
25.08 Inch
Length
5.32 Inch
Width
14.46 in