Product image for Panduit PC038-H25D-D0 Fixed Diameter Clamp
Email
Panduit PC038-H25D-D0 Fixed Diameter Clamp
Manufacturer: Panduit Corp | Catalog # PC038-H25D-D0 | Cooper Electric Part # 646992
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Pan-Clamp™ heavy duty fixed diameter clamp, .38" (9.5mm) bundle, black, bulk package.
Technical Information
Applications
Indoor/Outdoor
Cable Size
0.38 in
Cable Type
Cable Clamp
Material
Nylon
Max Operating Temperature
185 degrees F
Min Operating Temperature
-60 degrees C
Mounting Type
Push Barb
Standard
CSA,RU Listed,RoHS
Type
Manual Fixed Hole, Spring and Lock
Packaging
Pkg Qty
500
Manufacturer Information
Brand
Panduit Corp.
Sub Brand
Pan-Clamp™
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black
Environment
Indoor,Outdoor
GTiN
Product UPC
UNSPSC
Dimensions
Height
0.58 Inch
Width
0.62 in