Product image for Pass & Seymour PTS6-SOL4-277 PlugTail™ Connector, 3Way Switch, 4-wire Solid, 6" - Green, Brown, Yellow, Yellow
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Email
Pass & Seymour PTS6-SOL4-277 PlugTail™ Connector, 3Way Switch, 4-wire Solid, 6" - Green, Brown, Yellow, Yellow
Manufacturer: Pass & Seymour / Legrand | Catalog # PTS6-SOL4-277 | Cooper Electric Part # 491049
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
PlugTail® Switch Right Angle Connector, 4-wire, 6" Solid THHN12 for 277V Applications, Colors Green, Brown, Yellow, Yellow For detailed PlugTail® information, visit our PlugTail Headquarters.
Technical Information
Applications
Commercial,Industrial
Indoor Outdoor
Indoor
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Snap-in
Number of Gangs
1
Number of Poles
3
Number of Wires
4 Wire
Style
Decorator
Type
Plug Tail Connector
Voltage
277.0 V