Product image for Eaton Electrical 10250T51 1NC Joystick Operator Contact Block
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Email
Eaton Electrical 10250T51 1NC Joystick Operator Contact Block
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # 10250T51 | Cooper Electric Part # 4890
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
23 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Eaton 30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight Push-Pull Unit,Class I Division 2,Standard Actuator,Plastic Bus,1NO-1NC,Non-illuminated,2-position,Maintained push and pull,10250T Series
Technical Information
Amperage
6 Amp
Applications
Stationary Machinery and Equipment Outside Factory
Contact Configuration
1 NC, 1 NO
Duty Rating
Heavy Duty
Material
Heavy Duty
NEMA Size
12,13,3,3R,4,4X
Number of Poles
1 Pole
Number of Positions
2
Size
30 mm
Standard
CE Marked,CSA,UL
Terminal Type
Pressure
Type
Standard
Voltage
600 VAC, 250 VDC
Manufacturer Information
Brand
Eaton
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product Series
10250T
Product UPC
Used With
Eaton 10250T 30 mm Push Buttons and Indicating Lights
Weight
.05 lb
Dimensions
Height
2.2 Inch
Length
1.9 Inch
Width
1.3 in