Email
Manufacturer: Hammond Transformers | Catalog # C1F015LES | Cooper Electric Part # 419686
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
600V Class Commercial Potted Single Phase Distribution Transformer, 240x480 PV, 120/240 SV, 15 kVA
Technical Information
Applications
Enclosure
NQ7-N3R - Indoor or Outdoor
Enclosure Rating
3R
Enclosure Type
NEMA 3R
Frequency
60 Hz
Input Voltage
240X480 V
Material
Copper
Mounting Type
Wall, DIN, PCB
Output Voltage
120/240 V
Power Rating
15 kW
Primary Voltage
240 x 480 V
Secondary Voltage
120 - 240 V
Type
Isolation
Wattage
15k Watt
Manufacturer Information
Brand
Hammond Power Solutions
Sub Brand
Commercial Potted Transformer
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Dimensions
Height
21.38 Inch
Length
10-3/4 Inch
Width
14.5 in