Product image for Hoffman ASG12X12X6NK Screw-Cover Pull Box, Type 1, 12" x 12" x 6", Steel
Email
Hoffman ASG12X12X6NK Screw-Cover Pull Box, Type 1, 12" x 12" x 6", Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # ASG12X12X6NK | Cooper Electric Part # 34995
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
101 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Technical Information
Applications
Power Distribution
Body Thickness
1.52 mm
Color Coding
ANSI 61
Material
Steel
Number of Screws
4
Size
12.00x12.00x6.00 in
Standard
Style
Galvanized
Type
Pull and Junction Boxes
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Galvanized
GTiN
Product UPC
Weight
10.3 lb
Dimensions
Depth
6 Inch
Height
12 Inch
Length
12 Inch
Width
12 in