Product image for Mersen STXT240D20 XT T1 200kA 240V
Email
Mersen STXT240D20 XT T1 200kA 240V
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXT240D20 | Cooper Electric Part # 2167175
Connection Type
Box
Indicator
LED
Max Discharge Current
200 kA
Mounting Type
Panel Mount,Wall Mount
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Box
Terminal Type
Voltage
240 Volt
Weight
4.1 lb
Dimensions
Height
3.68 Inch
Length
7.4 Inch
Width
7.08 in