Product image for SQD NC56FHRWMD Panelboard enclosure
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Email
SQD NC56FHRWMD Panelboard enclosure
Manufacturer: Square-D / Schneider | Catalog # NC56FHRWMD | Cooper Electric Part # 2142210
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
CA Prop65 Warning CA Prop65 Warning Product Spec Sheet
NQ and NF Panelboards applications include commercial buildings, industrial buildings, data centers, stadiums, and offices. NQ and NF Panelboards are versatile panelboards that feature a wide selection of circuit breakers, accessories, and ready to install kits. These panelboards have many different options for your enclosure box and its accessories. This enclosure cover is a steel Type 1 with hinges on the right and with metal directory for flush mount NF and NQ panelboards. This cover is for a 20 inch width x 56 inch height box. NQ and NF enclosures are UL listed for use in the USA and Canada.
Technical Information
Cover Type
Flush Cover
Enclosure
1
Enclosure Material
Steel
Material
Steel
Mounting Type
Flush
NEMA Size
1
Size
56 in
Type
Hinged;Flush cover
Manufacturer Information
Brand
Square D
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
GTiN
Product UPC
Dimensions
Height
56 Inch
Warranty Length
18 mth
Width
20 in