Product image for BUR YRV8CV14L CU HYREDUCER
Email
BUR YRV8CV14L CU HYREDUCER
Manufacturer: Burndy | Catalog # YRV8CV14L | Cooper Electric Part # 2005914
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Uninsulated Reducing Splice For 8 AWG and 20 - 14 AWG.
Technical Information
Applications
For Splicing Two Different Size Wires, Aircraft Applications (Flexible Cables)
Conductor Size
20-8 AWG
Connection Type
Reducer
Material
Copper
Plated?
Yes
Plating Type
Tin
Type
Reducing Splices
Manufacturer Information
Brand
Hubbell Incorporated
Sub Brand
Burndy
General Product Info
12-Digit UPC
Finish
Tin Plated
GTiN
Product UPC
Dimensions
Height
0.27 Inch
Length
1.16 Inch
Overall Length
1.16 in
Width
0.27 in