Product image for Hubbell M4100R12 Marine PS Receptacle, 3P4W, 100A 125/250V
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
Hubbell M4100R12 Marine PS Receptacle, 3P4W, 100A 125/250V
Manufacturer: Hubbell Wiring Device | Catalog # M4100R12 | Cooper Electric Part # 175084
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
1 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Marine Grade, Female, Receptacle, 100A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Yellow
Technical Information
Amperage
100 Amp
Applications
Marine Wiring Devices
Conductor Size
3-1/0 AWG
Current
100 Amp
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Screw
Number of Phases
1 Phase
Number of Poles
3 Pole
Number of Wires
4 Wire
Rating
100 A
Size
Standard
Standard
CSA StandardC22.2 No. 182.1,File E146032,IEC 60309-1 IEC 60309-2,UL
Style
Standard Service
TC Connection
Pressure Plate
Type
Corrosion-Resistant
Voltage
125/250 Volt
Wattage
25000 Watt
Wire Count
4
Wire Size
3-0 AWG
Manufacturer Information
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Sub Brand
IEC 309 Pin and Sleeve
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Environmental Conditions
Weather Resistant
GTiN
Product Series
Corrosion Resistant
Product UPC
Weight
3.5 lb
Dimensions
Height
5-3/4 Inch
Length
7 Inch
Width
6.400 in