Product image for Cutler-Hammer PRL1X3225X30A Pow-R-Xpress PRL1X Interior 208Y/120V 3PH 4W 225A 30 CKT AL BUS
Email
Cutler-Hammer PRL1X3225X30A Pow-R-Xpress PRL1X Interior 208Y/120V 3PH 4W 225A 30 CKT AL BUS
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # PRL1X3225X30A | Cooper Electric Part # 1734721
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
3 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Eaton PRL1X INTERIOR 120/208 3P 4W 225A 30 CKT AL BUS
Technical Information
Amperage
225 Amp
Bus Material
Aluminum
Number of Circuits
30
Type
PRL1X INTERIOR
Manufacturer Information
Brand
Eaton
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Weight
28 lb
Dimensions
Height
6-1/2 Inch
Length
43-3/4 Inch
Width
18.25 in