Product image for ETN EGSU400NSEACA 400A GREEN ATS, 1
Email
ETN EGSU400NSEACA 400A GREEN ATS, 1
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # EGSU400NSEACA | Cooper Electric Part # 1712916
Green Automatic Transfer Switch, Load management, CHSPT2ULTRA surge protection, 400A, 120/240V, Two-pole, NEMA 3R enclosure, 50/60 Hz, Mechanically held switch
Technical Information
Amperage
400 Amp
Applications
Power Distribution
Number of Poles
2 Pole
Standard
Contact Manufacturer,UL 1008
Type
Automatic Transfer Switch Residential
Eaton
Sub Brand
None
Weight
130 lb
Dimensions
Height
40 Inch
Length
10 Inch
Width
25 in