Product image for GM Lighting LD-MD-UNV30 12/24VDC 30W LED Magnetic Dimmable LineDRIVE Power Supply, 120/277V Input
Email
GM Lighting LD-MD-UNV30 12/24VDC 30W LED Magnetic Dimmable LineDRIVE Power Supply, 120/277V Input
Manufacturer: GM Lighting | Catalog # LD-MD-UNV30 | Cooper Electric Part # 1630495
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Yes No
120V 120/277V
12VDC 24VDC 12/24VDC
0
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
3 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
LED dimming magnetic power supply that works with conventional low voltage magnetic wall mount dimmer with on/off switch. 12 or 24 VDC output. 120 or 277 VAC input. Highest efficiency with auto reset. Compatible with standard low voltage magnetic dimmers. Not recommended for digital control systems.
Technical Information
Applications
For Indoor or Outdoor Applications
Input Current
146/342 mA
Input Voltage
120/277 V
Material
Steel
Max Output Power
30 W