Product image for GM Lighting LD-MD-UNV150-12 12VDC 150W LED Magnetic Dimmable LineDRIVE Power Supply, 120/277V Input
Email
GM Lighting LD-MD-UNV150-12 12VDC 150W LED Magnetic Dimmable LineDRIVE Power Supply, 120/277V Input
Manufacturer: GM Lighting | Catalog # LD-MD-UNV150-12 | Cooper Electric Part # 1630494
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Yes No
120V 120/277V
12VDC 24VDC 12/24VDC
0
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
1 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
LED dimming magnetic power supply that works with conventional low voltage magnetic wall mount dimmer with on/off switch. 12 or 24 VDC output. 120 or 277 VAC input. Highest efficiency with auto reset. Compatible with standard low voltage magnetic dimmers. Not recommended for digital control systems.
Technical Information
Applications
For Indoor or Outdoor Applications
Input Current
0.57/1.33 A
Input Voltage
120/277 V
Material
Steel
Max Output Power
150 W
Output Current
4 A
Output Voltage
12 VDC
Power Factor
0.98
Temperature Rating
0 - 104 degrees F
Type
Auto Reset, Class 2, Magnetic Dimmable, UNV
Manufacturer Information
Brand
GM Lighting
Sub Brand
LineDRIVE
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black
Environmental Conditions
Wet Location Rated
Product UPC
Used With
Standard Low Voltage Magnetic Dimmers
Dimensions
Height
3.62 Inch
Length
8.86 Inch
Width
4.88 in