Product image for Cutler-Hammer M22-PVT60P-MPI M22 Modular Twist-to-Release Emergency Stop Operator with Mechanical Indication, 22.5 mm, 60 mm Pushbutton, Twist-to-Release with Mechanical Indication, Non-illuminated, But
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Email
Cutler-Hammer M22-PVT60P-MPI M22 Modular Twist-to-Release Emergency Stop Operator with Mechanical Indication, 22.5 mm, 60 mm Pushbutton, Twist-to-Release with Mechanical Indication, Non-illuminated, But
Manufacturer: Cutler-Hammer / Eaton | Catalog # M22-PVT60P-MPI | Cooper Electric Part # 1540070
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Eaton M22 Modular Twist-to-Release Emergency Stop Operator with Mechanical Indication, 22.5 mm, 60 mm Pushbutton, Twist-to-Release with Mechanical Indication, Non-illuminated, Button: Red, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13, 100,000 Operations
Technical Information
Action
Twist-to-Release With Mechanical Indication
Actuator
Push-button
Enclosure Material
Stainless Steel
Operating Cycles
100,000 Operations
Size
22.5 mm
Type
Emergency Stop
Manufacturer Information
Brand
Eaton
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product Series
M22
Product UPC
Weight
.5 lb
Dimensions
Height
2-1/2 Inch
Length
3 Inch
Width
2.36 in