Product image for LEV 4OUMR-R18 OUT SER 4000 MTR 3PH
Email
LEV 4OUMR-R18 OUT SER 4000 MTR 3PH
Manufacturer: Leviton Mfg Co | Catalog # 4OUMR-R18 | Cooper Electric Part # 1462512
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Outdoor Series 4000 Submeter, Universal Voltage 3-phase 3W/4W Modbus Submeter Kit (CTs Included), (3) 18" Rogowski Coil Current Transformers (CT), (20A-5000A), NEMA 4X Enclosure
Technical Information
Amperage
5000 Amp
Applications
Commercial
Communication Type
ModBus/RTU,Pulse Output
Enclosure
4x Enclosure
Enclosure Rating
4X
Enclosure Type
Outdoor (NEMA 4X)
Number of Phases
3 Phase
Type
Modbus Meter Kits
Manufacturer Information
Brand
Leviton
Sub Brand
METER KITS
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Certifications and Compliance
Country of Origin
USA
Features
  • Outdoor NEMA 4X enclosure
  • 18\" Rogowski Coil CT (20-5000A)
  • ANSI 12.20 0.5% Accuracy, IEC 62053-22 Class 0.5S