Product image for Mersen STXP480D10A XP T1 100kA 480V
Email
Mersen STXP480D10A XP T1 100kA 480V
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXP480D10A | Cooper Electric Part # 1451321
Indicator
LED,Remote Audible Alarm
Max Discharge Current
100 kA
Mounting Type
Panel Mount,Wall Mount
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Pre-wired with 3 ft 12 AWG conductors
Voltage
480 Volt
Weight
2.7 lb
Dimensions
Height
2.72 Inch
Length
7.49 Inch
Width
3.13 in