Product image for Hoffman A84XN2718FSLP Free-Stand Disconnect Enclosure, Type 1, 84" x 26" x 18", Gray, Steel
Email
Hoffman A84XN2718FSLP Free-Stand Disconnect Enclosure, Type 1, 84" x 26" x 18", Gray, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # A84XN2718FSLP | Cooper Electric Part # 1391825
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Applications
Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution
Color Coding
RAL 7035
Material
Steel
Size
84.00x26.00x18.00 in
Standard
Type
Mild Steel Freestanding Industrial Disconnect Enclosures
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
299 lb
Dimensions
Depth
18 Inch
Height
84 Inch
Length
34 Inch
Thickness
1.9 mm
Width
26 in
Features
  • 4-in. high 10 gauge steel integral lifting base
  • Modified preferred disconnect cutout
  • Heights from 60 in. to 84 in. Usable height inside cabinet 4 in. less than nominal height.