Product image for Mersen STXR600D05 XR T1 50kA 600V D
Email
Mersen STXR600D05 XR T1 50kA 600V D
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXR600D05 | Cooper Electric Part # 1381262
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Applications
Suitable for any Type 1 or 2 SPD application
Current Type
AC
Frequency
50/60 Hz
Indicator
LED
Max Discharge Current
50 kA
Max Operating Temperature
85 degrees C
Min Operating Temperature
-40 degrees C
Mounting Type
Panel Mount
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Pre-wired with 3 ft 12 AWG conductors
Voltage
600 Volt
Packaging
Pkg Qty
1
Manufacturer Information
Brand
Mersen
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Housing Material
Polycarbonate
Product UPC
Weight
1.5 lb
Dimensions
Height
3.35 Inch
Length
3-1/4 Inch
Width
3.35 in