Product image for P&S PTTR20HACUSBGRY PLUGTAIL 20A HG
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
P&S PTTR20HACUSBGRY PLUGTAIL 20A HG
Manufacturer: Pass & Seymour / Legrand | Catalog # PTTR20HACUSBGRY | Cooper Electric Part # 1305356
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
PlugTail® Hospital Grade USB Charging Receptacles provide the convenience of mobile charging without the need for a bulky AC adapter. This device is a perfect match for the constant needs of todays mobile environment and is rugged enough to withstand hard-use commercial applications. It comes equipped with two UL Fed Spec AC receptacles and two USB charging ports for mobile devices one Type-A port and one Type-C port for newer products. An efficient, 15.5W power supply provides Ale power needed for charging mobile phones and tablets. The PlugTail® termination provides a more productive, secure, and safer installation and allows you to connect with the future of wiring device innovations. For detailed PlugTail® information, visit our PlugTail® Headquarters.PlugTail® devices and connectors mean that device installation is the same regardless of skill level of the installer. The UL-Listed connectors are keyed to ensure proper wiring installation into each receptacle.
Technical Information
Amperage
20 Amp
Applications
Commercial,Healthcare
Grade
Hospital
Indoor Outdoor
Indoor
Material
Thermoplastic
NEMA
5-20R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Outlet Type
USB-Charging
Type
Duplex
Voltage
125 Volt
Manufacturer Information
Brand
Pass & Seymour
Sub Brand
PlugTail®
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Gray
GTiN
Product UPC
Dimensions
Depth
1.45 Inch
Height
2.677 Inch
Warranty Length
1 yr
Width
1.693 in
Certifications and Compliance
Certifications
CULUS,FEDSPEC
Country of Origin
China
Features
  • Extra heavy-duty 0.050'' thick brass mounting strap for superior performance and durability.
  • Triple-wipe, brass line contacts for 20A commercial applications
  • Multiple color options available
  • Zinc-plated steel for corrosion resistance
  • 5Vdc Type-C USB port to charge USB Type-C compatible mobile devices
  • Stainless steel auto-ground clips assure positive ground
  • Available in 15 & 20A, Specification Grade and Hospital Grade configurations