Product image for EWD TRAFCI20GY AFCI TR Duplex 20A 1
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
EWD TRAFCI20GY AFCI TR Duplex 20A 1
Manufacturer: Eaton | Cooper Wiring Device | Catalog # TRAFCI20GY | Cooper Electric Part # 1304037
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Eaton AFCI receptacle, Tamper resistant, 14 - 10 AWG, 20A, Residential, Commercial, Flush, 125 V, AFCI, Back and side wire, Gray, Brass, Receptacle, Tamper resistant, Polycarbonate, 5-20R, Two-pole, three-wire, grounding.
Technical Information
Amperage
20 Amp
Applications
AFCI
Conductor Size
14-10 AWG
Connection Type
Back and Side Wired
Contact Material
Brass
Enclosure
Tamper Reisitant NEC Requiremants
Material
Polycarbonate
Number of Poles
2 Pole