Product image for Mersen STXT480D20 XT T1 200kA 480V
Email
Mersen STXT480D20 XT T1 200kA 480V
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXT480D20 | Cooper Electric Part # 1279284
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Applications
Suitable for any Type 1 or 2 SPD application
Connection Type
Box
Current Type
AC
Frequency
50/60 Hz
Indicator
LED
Max Discharge Current
200 kA
Max Operating Temperature
85 degrees C
Min Operating Temperature
-40 degrees C
Mounting Type
Panel Mount,Wall Mount
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Box
Terminal Type
Voltage
480 Volt
Packaging
Pkg Qty
1
Manufacturer Information
Brand
Mersen
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Housing Material
Polycarbonate
Product UPC
Weight
4.1 lb
Dimensions
Height
3.68 Inch
Length
7.4 Inch
Width
7.08 in