Product image for Mersen STXP480D10 XP T1 100kA 480V
Email
Mersen STXP480D10 XP T1 100kA 480V
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXP480D10 | Cooper Electric Part # 1279283
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Applications
Suitable for any Type 1 or 2 SPD application
Indicator
LED
Max Discharge Current
100 kA
Mounting Type
Panel Mount,Wall Mount
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Pre-wired with 3 ft 12 AWG conductors
Voltage
480 Volt
Brand
Mersen
Weight
2.6 lb
Dimensions
Height
2.72 Inch
Length
7.49 Inch
Width
3.13 in