Product image for Kichler 15CS150SS Contractor Series 150W Transformer Stainless Steel
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
Kichler 15CS150SS Contractor Series 150W Transformer Stainless Steel
Manufacturer: Kichler Lighting | Catalog # 15CS150SS | Cooper Electric Part # 1277092
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
2 available
For Pick Up
at Ocean opens wednesday 7:00am et
5 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Low Voltage 150 Watt CONTRACTOR SERIES Transformer. Dimensions length = 13.0 inch Width = 5.55 inch, Depth = 5.51 inch. Kichler's Contractor Series provides the best options and flexibility needed for most installations. Output voltage will suit most jobs. Features include a commercial grade toroid core and coil submersible rating, pluggable timer and photocell outlets plus a 10 year warranty.
Technical Information
Applications
For use with compatible Kichler Lighting Systems
Material
Stainless Steel
Safety Rated
Wet
Style
Utilitarian
Type
Landscape 12V Transformer