Product image for DeWalt DCD200D1 20V MAX XR® Brushless
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Email
DeWalt DCD200D1 20V MAX XR® Brushless
Manufacturer: DeWalt Tools | Catalog # DCD200D1 | Cooper Electric Part # 1256354
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
CA Prop65 Warning CA Prop65 Warning
The 20V MAX* XR® Brushless Drain Snake is a cordless solution to clear drains with less set up. This tool uses the same battery and charger as your other 20V MAX* tools. It comes equipped with a 5/16"x 25' Black Oxide Drain Cable with Bulb Head, and can be used in up to 3" pipes with the removable inner drum that accepts up to 3/8" x 35' cable.
Technical Information
Power Type
Cordless
Manufacturer Information
Brand
DeWalt
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product Type
TOUGHSYSTEM STORAGE
Product UPC
Weight
28.200 lb
Dimensions
Cable Length
50 FT
Height
14.9 Inch
Length
25.88 Inch
Width
14.120 in