Product image for LCAN 10125CHA 1-1/4IN TRADE SIZE CO
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Email
LCAN 10125CHA 1-1/4IN TRADE SIZE CO
Manufacturer: The Wiremold Co | Catalog # 10125CHA | Cooper Electric Part # 1235220
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Proof that bigger and better go hand in hand: Evolution Series 10"" Poke-Thru Devices offer more capacity, flexibility and versatility than any other poke-thru device on the market. In offices, hospitals, government buildings, schools and universities . in all of the spaces where we live and work . clients are demanding more: more communications, more A/V and more power. Featuring eight-gangs of capacity, redesigned and easier to use covers, recessed connections below floor level, and enough internal wiring capacity to eliminate the need for a junction box . Evolution Series 10"" Poke-Thru Devices are ready to meet that increased demand.
Technical Information
Applications
Commercial,Education,Healthcare,Hospitality
Cable Entry
1.25 in
Material
Steel
Number of Outlets
0
Size
2 3/4" L x 2" W x 1 7/8" H
Type
Accessory
Manufacturer Information
Brand
Legrand
Sub Brand
Wiremold
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Silver
Construction
Unassembled
GTiN
Product Series
Evolution
Product UPC
Weight
0.287 lb
Dimensions
Height
1.813 Inch
Length
2.72 Inch
Warranty Length
1-Year From Installation Or 2-Years From Day Of Sale
Width
2.0 in