Product image for BUSS TB345-12ST TERMINAL BLOCK
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
BUSS TB345-12ST TERMINAL BLOCK
Manufacturer: Bussmann Mfg. | Catalog # TB345-12ST | Cooper Electric Part # 1173606
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Eaton Bussmann TB345 series panel mount terminal block connector, Breakdown voltage 7500V, 600V, 45A, Double row, barrier, Twelve-pole, #10-32 TPI Screw, Screw, Black, Tin-plated brass terminal, stainless Steel philslot screw
Technical Information
Amperage
45 Amp
Applications
Stationary Mach Equip In Factory - Robotics
Connection Type
10,Screw
Material
Brass
Mounting Type
Screw
Number of Poles
12 Pole
Operating Temperature
-40 To 130 degrees C
Type
Barrier,Double Row
Voltage
600 Volt
Manufacturer Information
Brand
Bussmann
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black
GTiN
Product UPC
Weight
.116 lb
Dimensions
Height
0.81 Inch
Length
3-1/4 Inch
Width
1.33 in