Product image for Hoffman F66T1120GVP Lay-in Painted Flat-Cover Wireway, NEMA TYPE 1 Straight Section, 6" x 6" x 120", Gray, Steel
Email
Hoffman F66T1120GVP Lay-in Painted Flat-Cover Wireway, NEMA TYPE 1 Straight Section, 6" x 6" x 120", Gray, Steel
Manufacturer: Hoffman | Catalog # F66T1120GVP | Cooper Electric Part # 116735
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean Closes 5:00PM ET
14 available
For Delivery
Order by Wednesday 5:00pm ET for delivery Thursday
Not in local stock *
Check another branch
Lay-in Flat-Cover Type 1 Straight Sections are used for enclosing wire and cable in wireway runs. Sections are completely open on one side so wires and cables can be laid in along wireway run. No pulling through of wires or cables prevents damage to insulation that often occurs in a pull-through wiring system. Flat cover design allows for mounting flush with walls or ceilings. Keyhole screw slots on flat covers provide easy access. Sections are available in lengths from 12 inch to 120 inch, with or without knockouts.
Technical Information
Applications
Color Coding
ANSI 61
Cover Type
Flat
IP Rating
30
Material
Steel
Size
NEMA 3
Type
Straight Section, Lay-In
Manufacturer Information
Brand
nVent Hoffman
Sub Brand
Hoffman
General Product Info
12-Digit UPC
Color
ANSI 61 Gray
Finish
Powder Coated
GTiN
Product UPC
Weight
54 lb
Dimensions
Depth
120 Inch
Height
6 Inch
Length
10 Foot
Thickness
1.52 mm
Width
6 in