Product image for Woodhead 15050-3TT Safeway® In-Line Commercial GFCI, Manual Reset, Molded NEMA 5-15 Tri-Tap, 15A, 120V, 0.61m (2.0' )Cord Length
Email
Woodhead 15050-3TT Safeway® In-Line Commercial GFCI, Manual Reset, Molded NEMA 5-15 Tri-Tap, 15A, 120V, 0.61m (2.0' )Cord Length
Manufacturer: Woodhead | Catalog # 15050-3TT | Cooper Electric Part # 1165911
Safeway® In-Line Commercial GFCI, Manual Reset, Molded NEMA 5-15 Tri-Tap, 15A, 120V, 0.61m (2.0' )Cord Length
Technical Information
Amperage
15.0A
Enclosure
NEMA 4
GFCI
Yes
Max Current
15 A
Mounting Type
Portable
Trip Type
Yes-In-line
Type
GFCI Commercial Duty, Single Phase
Voltage
120 VAC