Product image for Mersen USA STXH240S05 Split Phase 20 kA 120/240 Volt Surge Protection Device
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Email
Mersen USA STXH240S05 Split Phase 20 kA 120/240 Volt Surge Protection Device
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXH240S05 | Cooper Electric Part # 1125373
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
7 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
Technical Information
Applications
For any 120 - 240 V Application, Exterior Area
Current Type
AC
Enclosure Rating
4X
Enclosure Type
NEMA 4X
Frequency
50/60 Hz
Indicator
LED
Material
Polycarbonate
Max Discharge Current
50 kA
Max Operating Temperature
85 degrees C
Min Operating Temperature
-40 degrees C
Mounting Type
Panel
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Pre-wired with 18 in 10 AWG conductors
Type
3-Mode Protection
Voltage
120-240 VAC
Packaging
Pkg Qty
1
Manufacturer Information
Brand
Ferraz Shawmut Canada, Inc.
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Housing Material
Polycarbonate
Product UPC
Weight
0.8 lb
Dimensions
Height
3.22 Inch
Length
3.2 Inch
Width
1.85 in