Product image for SQD XVS72BMBP Electronic alarm, Har
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Email
SQD XVS72BMBP Electronic alarm, Har
Manufacturer: Square-D / Schneider | Catalog # XVS72BMBP | Cooper Electric Part # 1123860
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
This black electronic alarm is part of the range of multi sound sirens and alarms Harmony XVS. This multisound alarm provides 16 tones and is supplied pre-cabled. It can be supplied with 12V to 24V DC and features PNP output type. It allows imple integration with your applications featuring a compact body that.s 20% thinner than the competition. Its protection index is IP54. It weighs 180g. It provides PC (polycarbonate) terminal cover and ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) body part. It is designed for long distance signaling applications, used mainly on conveyor belts, automated industrial trucks and on the doors of electrical control panels. It is CE, UL and CSA certified. It can be mounted on 72mm DIN rail.
Technical Information
Applications
16 TONES ALARM
Current
117 mA
Enclosure
IP 54
Loudness
0-90 DB CONTINUOUS OR INTERMITTENT TONE)1 M
Material
ABS (acrylonitrile Butadiene-styrene): Body,PC (polycarbonate): Terminal Cover
Net Weight
0.18 kg
Operating Temperature
-10-50 degrees C
Output
PNP
Power Supply
117 MA 12 V-125 MA 24 V-158 MA 12 V-200 MA 24 V,12...24 V DC
Standard
IEC 61000-6-2,IEC 61000-6-3,UL 464
Storage Temperature
-35-70 degrees C
TC Connection
PRE-WIRED
Type
ELECTRONIC ALARM
Manufacturer Information
Brand
Schneider Electric
Sub Brand
XVS,XVS
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black
Environmental Conditions
-10-50 AC,PANEL MOUNTED IP54 EN/IEC 60529
GTiN
Product UPC
Weight
0.18 kg
Dimensions
Depth
69.3 mm
Height
72 mm
Warranty Length
18 mth
Width
72 mm