Product image for Mersen STXR480D05A XR T1 50kA 480V
Email
Mersen STXR480D05A XR T1 50kA 480V
Manufacturer: Mersen | Catalog # STXR480D05A | Cooper Electric Part # 1115994
Indicator
LED,Remote Audible Alarm
Max Discharge Current
50 kA
Mounting Type
Panel Mount
Nominal Discharge Current
10 kA
Short Circuit Current Ratng
200000 A
TC Connection
Pre-wired with 3 ft 12 AWG conductors
Voltage
480 Volt
Weight
1.6 lb
Dimensions
Height
3.35 Inch
Length
3-1/4 Inch
Width
3.35 in