Product image for Lutron CAR-15-GFST-BL CA 15A GFCI SELF
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Email
Lutron CAR-15-GFST-BL CA 15A GFCI SELF
Manufacturer: Lutron | Catalog # CAR-15-GFST-BL | Cooper Electric Part # 1098797
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
1 available
For Pick Up
at Ocean opens wednesday 7:00am et
0 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
*Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Amperage
15 Amp
Conductor Size
14-10 AWG
Connection Type
Screw-Type Terminals
Insulation Material
Plastic
Material
Metal
Mounting Type
Wallbox
NEMA
5-15R
Number of Poles
2 Pole
Number of Wires
3,4,5 Wire
Size
75 in
Standard
CEC,CSA,NEC,NOM,OSHA,UL
TC Connection
Screw terminal
Temperature Rating
104 degrees F
Type
GFCI Receptacle
Voltage
125 Volt
Wattage
1875 Watt
Wire Size
10 AWG
Manufacturer Information
Brand
Claro
Sub Brand
Designer
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Black
Environmental Conditions
0 To 90% Humidity,Non-condensing
Finish
Gloss
GTiN
Product UPC
Certifications and Compliance
Country of Origin
China
Standards and Certifications
  • UL
  • CSA
  • NOM
  • NEC
  • CEC
  • OSHA
Features
  • Includes (1) Tamper-Resistant GFCI Duplex Receptacle; Gloss Finish
  • 15 Amp capacity
  • 125V only (US style wall box)