Square D AL600LS52K3 Circuit Breaker Mechanical Lug Kit 400/600Amp 3Pk
Manufacturer: Square-D / Schneider | Catalog # AL600LS52K3 | Cooper Electric Part # 1096742
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
2 available
For Delivery
Order by 5:00pm ET for delivery tomorrow
Not in local stock *
Check another branch
PowerPact L-Frame Molded-Case Circuit Breakers (600A) is a flexible, high performance offer certified to global standards. They are available with optional features such as Micrologic trip protection from 250.600A up to 600Vac. They also come with a high performance UL listed interrupting ratings from 18 to 200kA at 480Vac. PowerPact L-Frame come in (2) types, Standard (80%) or 100% rating. This PowerPact mechanical lug is a connection accessory. This PowerPact L-Frame accessory has a rated current of 400-600A and is made of aluminium and comes in set of 3 These accessories are UL, CSA, NOM, IEC, CCC certified and CE marked for global acceptance. This product comes with an 18 month warranty.
Technical Information
Amperage
600 Amp
Applications
POWERPACT MULTISTANDARD CIRCUIT BREAKER
Conductor Size
500 kcmil
Line Rated Current
400-600 A
Material
Aluminum
Mounting Type
By Screws
Number of Poles
3 Pole