Product image for Lutron L3D0-96W24V-U HI-LUME 0.1 PERCE
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Email
Lutron L3D0-96W24V-U HI-LUME 0.1 PERCE
Manufacturer: Lutron | Catalog # L3D0-96W24V-U | Cooper Electric Part # 1084052
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
High-performance LED driver capable of controlling up to 96 W of 24 VDC constant voltage loads. This driver provides smooth and continuous flicker-free dimming from 100 to 0.1 % low-end. Ideal for use with strip lighting in applications such as coves, under or over cabinet lighting and pathway lighting. UL listed with an integrated wiring compartment that can be mounted up to 150 ft (45 m) away from the load. Soft-on Fade-to-Black operation for EcoSystem controls: fades smoothly between 0 and .1% when turned on and off for an incandescent like experience. PWM dimming meets IEEE1789 over the entire dimming range. Field Adjustment Knob offers customer low-end light output tuning for better fixture-to-fixture matching. Guaranteed dimming performance when used with Lutron controls: Homeworks, Energi Savr Node units and GRAFIK Eye QS with EcoSystem controls, PowPak with EcoSystem dimming modules and wireless fixture controls, and Quantum systems allowing for integrations into a planned or existing EcoSystem lighting control solution. Lutron 3-wire controls and interfaces.
Technical Information
Amperage
4 Amp
Applications
For Lighting Control
Dimmable?
Yes
Frequency
50 Hz
Input Current
0.92 A at 120 VAC, 0.4 A at 277 VAC
Input Voltage
120 - 277 VAC
Lamp Type
LED
Max Output Power
96 W
Mounting Type
Wall
Operating Temperature
32 To 104 degrees F
Output Current
4 A
Output Voltage
24 VDC
Power Factor
>0.9
Standard
FCC Part 15 Compliant For Commercial Applications At 120 VAC To 277 VAC And Residential Applications At 120 VAC,NOM,RoHS Compliant,UL
Temperature Rating
0 degrees C to 40 degrees C
Type
Dimmable
Voltage
24 Volt
Wattage
96 Watt
Manufacturer Information
Brand
Lutron Electronics Company
Sub Brand
Hi-lume
General Product Info
12-Digit UPC
GTiN
Product UPC
Used With
EcoSystem Controls
Dimensions
Height
2 Inch
Length
10-1/2 Inch
Width
5-1/2 in
Certifications and Compliance
Country of Origin
Mexico
Standards and Certifications
  • NOM
  • UL
  • RoHS compliant
  • FCC part 15 compliant for commercial applications at 120 VAC to 277 VAC and residential applications at 120 VAC
Features
  • High-performance LED driver capable of controlling up to 96 W of 24 VDC constant voltage loads
  • This driver provides smooth and continuous flicker-free dimming from 100 to 0.1 % low-end