Product image for Lutron SCR-20-GFST-SW SC 20A GFCI SELF
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Email
Lutron SCR-20-GFST-SW SC 20A GFCI SELF
Manufacturer: Lutron | Catalog # SCR-20-GFST-SW | Cooper Electric Part # 1047012
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Technical Information
Amperage
20 Amp
Conductor Size
12-10 AWG
Connection Type
Screw-Type Terminals
Insulation Material
Plastic
Material
Plastic
Mounting Type
Wallbox
NEMA
5-20R
Number of Poles
2 Pole
Number of Wires
3,4,5 Wire
Size
75 in
Standard
CSA,NOM,UL
TC Connection
Screw terminal
Temperature Rating
0 degrees C to 40 degrees C
Type
Self-Test
Voltage
125 Volt
Wattage
2500 Watt
Wire Size
10 AWG
Manufacturer Information
Brand
Lutron Electronics Company
Sub Brand
Designer™
General Product Info
12-Digit UPC
Color
Snow
Environmental Conditions
0 - 90% RH Non-Condensing
Finish
Satin
GTiN
Product UPC
Certifications and Compliance
Country of Origin
China
Standards and Certifications
  • UL
  • CSA
  • NOM
Features
  • Includes (1) Tamper-Resistant GFCI Duplex Receptacle; Satin Finish
  • 20 A capacity
  • 125V only (US style wall box)