Product image for Hubbell GFTWRST15W 15 Amp 125 Volt 2-Pole 3-Wire NEMA 5-15R White GFCI Receptacle
Image thumbnail 0
Image thumbnail 1
Image thumbnail 2
Image thumbnail 3
Image thumbnail 4
Image thumbnail 5
Image thumbnail 6
Image thumbnail 7
Email
Hubbell GFTWRST15W 15 Amp 125 Volt 2-Pole 3-Wire NEMA 5-15R White GFCI Receptacle
Manufacturer: Hubbell Wiring Device | Catalog # GFTWRST15W | Cooper Electric Part # 1045355
ea
Log in or register to view your price, purchase history, and more!
Not Available for Pickup at Ocean opens wednesday 7:00am et
0 available
For Delivery
Not in local stock *
Check another branch
*Out of stock, please contact your sales representative for availability, pricing and lead times
Power Protection Devices, Receptacle, Self Test, GFCI, TRWR, Commercial Grade, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, 5-15R, White Almond
15 Amp
Applications
Commercial Grade
Conductor Size
14-12 AWG
Current
15 Amp
Grade
Commercial
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Screw, Flush
NEMA
5-15R
Number of Poles
2 Pole
Number of Wires
3 Wire Grounding
Size
Standard
Standard
NEC®
Style
TC Connection
Terminal Screws
Type
Straight Blade, Decorator, Self-Test, Tamper-Resistant and Weather Resistant
Voltage
125 VAC
Wattage
1875 Watt
Wire Size
14-12 AWG
Manufacturer Information
Brand
Hubbell Wiring Device-Kellems
Sub Brand
Straight Blade GFCI Receptacles
General Product Info
12-Digit UPC
Color
White
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected by Additional Means
Finish
Enamel Coated
GTiN
Product Series
Heavy Duty
Product UPC
Dimensions
Height
7.044 Inch
Length
5.048 Inch
Width
2.048 in